سیستم تهویه مطبوع

تهویه چیست؟

تهویه چیست؟

تهویه چیست؟

در ابتدا نیاز است که تهویه هوا را به صورت جداگانه برای شما توصیف کنیم:

 

تهویه در ساختمانها به فرآیندهای زیر در فضاهای داخلی گفته میشود :

 1. سرمایش
 2. گرمایش
 3. تنظیم رطوبت
 4. و تامین هوای تازه با کنترل سرعت و جهت آن به

همچنین تهویه هوا شامل موارد بیشتری مانند موارد زیر می شود :

 • کنترل دقیق درجه حرارت
 • گردش مجدد هوا در ساختمان
 • تامین اکسیژن کافی
 • افزایش و یا کاهش رطوبت
 • کنترل دی اکسید کربن
 • و نیز حذف بو ، دود ، گرد و خاک ، باکتری های موجود در هوا و …

بر خلاف آنچه که از سیستم های تهویه متصور می گردد، کنترل شرایط مناسب آب و هوا در داخل ساختمان و برطرف ساختن نیاز های انسان و محیط و نزدیکتر کردن آن به شرایط ایده آل برای آسایش ، کاری بسیار دشوار بوده و طراحی مهندسی توسط کارشناسان مجرب در زمینه تهویه مطبوع را همواره نیازمند می باشد. شرکت تهویه توچال ، با به کارگیری کارشناسان و مهندسان مجرب، هم اکنون یکی از بهترین شرکت های پیمانکار در زمینه تهویه مطبوع می باشد. جهت تماس با ما کافیست از قسمت تماس با ما ، با شماره های شرکت تهویه توچال ارتباط برقرار نمایید.

آنچه که طراحی و انتخاب بهترین سیستم برای مکانی خاص را مشکل می کند این است که، علاوه بر شناسایی نیازها و شرایط اساسی هر آپارتمان و مکان و اولویت بندی و تامین آنها بایستی سیستم هایی از میان چندین گزینه انتخاب گردد که هزینه های راه اندازی اولیه و جاری ، نگهداری و تعمیرات و غیره نیز برای مالک توجیه اقتصادی داشته باشد. در واقع طراحی سیستم تهویه یکی از زیر شاخه های مکانیک بوده و اصول اساسی آن را  مکانیک سیالات ،ترمودینامیک و انتقال حرارت شکل می دهد.

در زبان انگلیسی به طور خلاصه به فرآیند تهویه هوا HVAC گفته می شود که در واقع مخفف کلمات Heating Ventilation and Air Conditioning است.

تاسیسات تهویه هوا یکی از مهمترین نیازهای امروزی در هر جایی مانند خانه های تک خانواده ، آپارتمان، هتلها ، ساختمان های اداری و تجاری ، صنایع و سوله های کوچک تا بسیار بزرگ ، بیمارستان ها و مراکز درمانی ، مراکز حمل و نقل و … می باشد.

چند نوع تهویه وجود دارد؟

در جواب این سوال بایستی بگوییم که در کل دو نوع تهویه طبیعی و تهویه مکانیکی وجود دارد. نوع مکانیکی نیز با توجه به پارامترهای مختلفی در طبقه بندی های مختلف قرار می گیرد. از جمله عمده ترین طبقه بندی ها می توان به سیستم های واحدی یعنی مجزا و مرکزی اشاره کرد که با توجه به نیازهای هر مکان یکی از این سیستم ها بهترین گزینه محسوب شده و بعد از بازدید ، طراحی و انجام محاسبات می بایستی انتخاب گردد.

برخی از انواع سیستم های واحدی:

 • کولر تبخیری
 • کولر گازی
 • پکیج و …

برخی از سیستم های مرکزی :

 • دستگاه VRF
 • دستگاه GHP
 • سیستم موتورخانه ( چیلر ، دیگ آبگرم و ..‌. )
 • داکت اسپلیت و غیره

از سایر عوامل مهم دیگر در انتخاب سیستم تهویه ، انتخاب نوع سوخت و انرژی بر اساس سوخت و انرژی موجود در منطقه است. برای مثال در مناطقی که گاز شهری نسبت به برق فراوانی بیشتری داشته و ارزان قیمت تر است ، سیستمی انتخاب می شود که منبع اصلی سوخت آن گاز شهری باشد. بسیاری از فرآیندهای رطوبت زنی و رطوبت زدایی و حذف بو ، دود ، گرد و خاک ، باکتری و … در واحدهایی به نام هواساز انجام می شود که به سیستم های تهویه مرکزی متصل می شوند.

در سیستم های مرکزی گرمایش و سرمایش محل مورد نظر با استفاده از آب گرم ، آب داغ ، بخار ، هوای گرم و یا مبرد و غیره و از طریق لوله کشی به پنل های داخلی مانند هواساز ، فن کویل و رادیاتور و … منتقل شده و در آنجا با روش های هدایت ، جابجایی و تشعشع با هوای محل مورد نظر تبادل حرارت صورت می گیرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع سیستم های تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی ، انتخاب مناسب ترین سیستم برای ساختمان خود و استعلام قیمت دستگاه ها با مهندسان شرکت تهویه توچال تماس بگیرید. تهویه توچال نماینده محصولات ریم در ایران نیز می باشد.

دیدگاهی در مورد “تهویه چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *