آموزشی, سیستم تهویه مطبوع

بررسی کولر تبخیری سلولزی و عملکرد آن

کولر تبخیری

در مناطق با رطوبت کم، تبخیر آب در هوا وسیله ای طبیعی و کم مصرف برای خنک سازی فراهم می کند، کولر تبخیری که کولرهای باتلاقی نیز نامیده می شوند بر این اصل متکی هستند. با عبور دادن هوای بیرون از روی پدهای اشباع شده از آب، آب موجود در پدها تبخیر می شود و دمای هوا را قبل از هدایت به داخل خانه 15 تا 40 درجه فارنهایت کاهش می دهد. در این مقاله به بررسی کولر تبخیری سلولزی و عملکرد آن می پردازیم:

کولر تبخیری چیست؟

هنگام کار با کولر تبخیری، پنجره ها تا حدی باز می شوند تا هوای گرم داخل خانه خارج شود، زیرا با هوای خنک تر جایگزین می شود. برخلاف سیستم های تهویه مطبوع مرکزی که همان هوا را به گردش در می آورند، کولرهای تبخیری جریان ثابتی از هوای تازه را به داخل خانه ارائه می کنند.

هزینه نصب کولرهای تبخیری تقریباً نصف کولرهای مرکزی است و تقریباً یک چهارم انرژی مصرف می شود. با این حال، آنها نسبت به تهویه مطبوع یخچالی نیاز به تعمیر و نگهداری مکرر دارند و فقط برای مناطقی با رطوبت کم مناسب هستند.

اندازه و انتخاب

کولرهای تبخیری بر اساس فوت مکعب در دقیقه (cfm) هوایی که به خانه تحویل می دهند، رتبه بندی می شوند. اکثر مدل ها بین 3000 تا 25000 cfm هستند. تولیدکنندگان توصیه می‌کنند بسته به شرایط آب و هوایی، ظرفیت کافی برای 20 تا 40 درجه تغییر هوا در ساعت را فراهم کنند.

نصب و راه اندازی

کولرهای تبخیری به یکی از دو روش نصب می شوند: کولر هوا را به یک مکان مرکزی می دمد، یا کولر به کانال متصل می شود که هوا را در اتاق های مختلف توزیع می کند. تاسیسات در مکان مرکزی برای خانه های جمع و جور که از اتاقی به اتاق دیگر باز هستند به خوبی کار می کنند. سیستم های کانالی برای خانه های بزرگتر با راهروها و اتاق های متعدد مورد نیاز است.

اکثر کولرهای تبخیری برای ساختمان های مسکونی به صورت جریان پایین روی پشت بام نصب می شوند. با این حال، بسیاری از کارشناسان ترجیح می دهند واحدهای افقی نصب شده روی زمین را نصب کنند، که نگهداری آسان تر و خطر نشتی سقف کمتر است.

کولرهای تبخیری کوچک و قابل حمل روی چرخ نیز اکنون در دسترس هستند. اگرچه واحدها مزیت قابل حمل بودن را دارند، اما توانایی خنک کنندگی آنها به دلیل رطوبت داخل خانه شما محدود شده است. به طور کلی، این واحدها فقط یک اثر خنک کننده جزئی ارائه می دهند.

تنظیم دما در کولر تبخیری

یک کولر تبخیری باید حداقل دو سرعت و یک گزینه فقط هواکش داشته باشد. در حین کار فقط دریچه، پمپ آب کار نمی کند و هوای بیرون مرطوب نمی شود. این به شما امکان می دهد از کولر تبخیری به عنوان فن کل خانه در یک برنامه مسکونی در هوای معتدل استفاده کنید.

با تنظیم بازشوهای پنجره، حرکت هوای کولر را در داخل خانه کنترل کنید. پنجره‌ها یا دریچه‌های هوای خانه را باز کنید تا به ازای هر 1000 cfm ظرفیت خنک‌کننده، 1 تا 2 فوت مربع باز شود. برای پیدا کردن پنجره های مناسب برای باز کردن و مقدار صحیح برای باز کردن آنها آزمایش کنید. اگر پنجره ها بیش از حد باز باشند، هوای گرم بیش از حد وارد می شود. اگر پنجره ها به اندازه کافی باز نباشند، رطوبت در خانه جمع می شود.

شما می توانید دما و رطوبت را با باز کردن پنجره ها در مناطقی که می خواهید خنک کنید، و بستن پنجره ها در مناطق خالی از سکنه تنظیم کنید. در جایی که پنجره های باز مشکل امنیتی ایجاد می کنند، کانال های بالا را در سقف نصب کنید. کانال های بالا برای خروج هوای گرم به اتاق زیر شیروانی باز می شوند زیرا هوای خنک تر از خنک کننده تبخیری وارد می شود. خنک کننده های تبخیری نصب شده با کانال های بالا به تهویه اضافی زیر شیروانی نیاز دارند.

تعویض پوشال یا فیلتر های کولر

فیلترهای اختیاری بیشتر گرد و غبار را از هوای ورودی پاک می کنند – یک گزینه جذاب برای صاحبان خانه که نگران آلرژی هستند. فیلترها همچنین می توانند تمایل برخی از خنک کننده ها را برای کشیدن قطرات آب از لنت ها به سمت پره های فن کاهش دهند. اکثر کولرهای تبخیری فیلتر هوا را به عنوان تجهیزات اصلی ندارند، اما می توان آنها را در حین یا بعد از نصب روی کولر نصب کرد.

تعمیر و نگهداری کولر تبخیری

با تخلیه و تمیز کردن منظم کولر تبخیری خود، در کار و هزینه خود صرفه جویی زیادی کنید. رسوبات و مواد معدنی باید به طور مرتب حذف شوند. کولرهای تبخیری هر فصل نیاز به تمیز کردن اساسی دارند و ممکن است چندین بار در طول فصل سرمایش نیاز به تعمیر و نگهداری معمول داشته باشند.

هرچه کولر بیشتر کار کند، به نگهداری بیشتری نیاز دارد. در آب و هوای گرم که بیشتر اوقات کولر کار می کند، حداقل یک بار در ماه به پدها، فیلترها، مخزن و پمپ نگاه کنید. لنت ها را حداقل دو بار در فصل سرمایش یا هر ماه یک بار در حین کار مداوم تعویض کنید.

برخی از پدهای خنک کننده کاغذی و مصنوعی را می توان با آب و صابون یا اسید ضعیف طبق دستورالعمل سازنده تمیز کرد. هنگامی که لنت ها تعویض یا تمیز می شوند، فیلترها باید تمیز شوند. حتما قبل از انجام سرویس، برق دستگاه را قطع کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع سیستم های تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی ، انتخاب مناسب ترین سیستم برای ساختمان خود و استعلام قیمت دستگاه ها با مهندسان شرکت تهویه توچال تماس بگیرید. تهویه توچال نماینده محصولات ریم در ایران نیز می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *