آموزشی, سیستم تهویه مطبوع

مقایسه مصرف برق کولر گازی با داکت اسپلیت

کولرهای گازی (اسپلیت) و داکت اسپلیت ها دو سیستم تهویه مطبوع مستقل و رایج هستند که مقایسه و بررسی تفاوت آن ها یکی از سوالات متداول مشتریان در زمان خرید است. به عنوان مثال، هزینه مصرف برق سیستم های تهویه مطبوع یکی از پارامترهای اساسی در زمان تصمیم گیری برای خرید است که مورد ارزیابی خریداران و کارفرمایان قرار می گیرد. به خصوص که واحدهای مسکونی، اداری و تجاری مشمول تخفیف هزینه برق مصرفی نیستند و از طرفی هم در ساعات اوج مصرف انرژی تعرفه برق با بهای بیشتری محاسبه می گردد. بنابراین مساله مهمی که در خصوص مقایسه این دو دستگاه وجود دارد مقایسه مصرف برق کولر گازی با داکت اسپلیت نسبت به هم است که در ادامه به آن می پردازیم.

مصرف برق داکت اسپلیت بیش تر است یا کولر گازی؟

همان گونه که می دانید داکت اسپلیت در واقع همان کولر گازی است و به جای اینکه یونیت‌ داخلی آن به صورت روکار بر روی دیوار و یا سقف نصب شود به صورت توکار داخل سقف کاذب نصب و اجرا می‌ گردد. میزان برق مصرفی این دو دستگاه در ظرفیت و مدت کارکرد مشابه تفاوت چندانی باهم ندارند ولی البته داکت اسپلیت در ظرفیت های بالاتر می تواند متراژ بیش تری را نسبت به کولر گازی و اسپلیت دیواری خنک کند، و معمولاً استفاده و نصب آن برای فضاهای بزرگ به صرفه تر از نصب چند دستگاه اسپلیت کوچک یا متوسط است.

هزینه برق داکت اسپلیت و کولر گازی

بدیهی است که هر دو نوع دستگاه کولر اسپلیت و داکت اسپلیت با ظرفیت های یکسان میزان مصرف برق یکسانی خواهند داشت، اما احتمال اینکه در شرایط یکسان قبض برق های متفاوتی داشته باشند نیز زیاد است.
علت را می توان در قالب یک مثال بیان کرد:
به طور نمونه اگر یک واحد 90 متری دو خوابه در شرایط آب و هوایی تهران را در نظر بگیرید، نیاز به 2 عدد اسپلیت 9000 برای دو اتاق خواب و یک اسپلیت 24000 برای سالن خواهد داشت. اما اگر یک دستگاه داکت اسپلیت 36000 برای این واحد در نظر بگیریم با توجه به عدم بهره برداری همزمان از فضاها، برودت کمتری برای این واحد کافی خواهد بود و داکت اسپلیت 36000 به جای چند اسپلیت دیواری فوق (مجموع 42000) برای آن مناسب خواهد بود.

در واقع کاهش ظرفیت داکت اسپلیت باعث کاهش مصرف انرژی، و همچنین کاهش تعداد یونیت‌ها موجب کاهش دفعات استارت و استپ ها و نهایتاً کاهش مصرف برق می‌گردد.
از طرف دیگر در محاسبه برق مصرفی هر واحد، (هنگام استفاده از کولرهای گازی اسپلیت) باید درصدی از مجموع برق مصرفی اسپلیت ها را لحاظ نمود؛ چرا که طبیعتاً همیشه تمامی اسپلیت های دیواری واحد به صورت همزمان روشن نیستند. در همین راستا می توان گفت، در صورت استفاده از کولر گازی اسپلیت، معمولاً روزها اسپلیت هال و سالن روشن، و در شب ها اسپلیت های اتاق‌های خواب روشن خواهد بود ولی در صورت استفاده از یک داکت اسپلیت، برای خنک کردن اتاق ها در شب، و برای خنک کردن سالن و هال در روز، داکت اسپلیت باید بصورت مدام کار کند.

بنابراین در صورت استفاده از یک داکت اسپلیت، معمولاً دستگاه دائما روشن است. یعنی اگر از یک داکت اسپلیت همزمان برای سالن، هال و اتاق‌ها (در واحدهای کمتر از 120 متر مربع) استفاده شود، در فصل تابستان معمولا باید دائم روشن باشد ولی از اسپلیت ها فقط در زمان هایی که در آن فضا (اتاق یا سالن) حضور داشته باشیم استفاده می کنیم. که این امر باعث کاهش هزینه برق مصرفی کولرهای گازی اسپلیت نسبت به داکت اسپلیت در همان واحد می گردد.
البته اگر متراژ و ساخت واحد مورد نظر شما به گونه ای باشد (مثلاً بالای 150 متر) که از یک داکت اسپلیت برای سالن و هال استفاده کنید و از داکت اسپلیت دوم برای فضاهای اتاق‌های خواب بصورت مجزّا استفاده نمائید، مشکل اتاق‌های خواب با یک دستگاه واحد برطرف خواهد شد.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که مصرف برق اسپلیت‌ها و داکت اسپلیت بر اساس متراژ، کاربری، ظرفیت، نحوه و زمان های بهره برداری آن ها تا حدودی با هم متفاوت است.

سخن پایانی

در این مطلب به مقایسه مصرف برق کولر گازی با داکت اسپلیت پرداخته شد. شما می توانید برای مشاهده انواع کولر گازی و داکت اسپلیت با ظرفیت های متفاوت 9000 تا 90000، مدل های معمولی و اینورتر، برند های برتر این محصولات، مقایسه قیمت و خرید دستگاه های کولر گازی و داکت اسپلیت، به سایت تهویه توچال مراجعه نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره، می‌توانید در ساعات اداری با کارشناسان تهویه توچال تماس حاصل فرمایید.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع سیستم های تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی ، انتخاب مناسب ترین سیستم برای ساختمان خود و استعلام قیمت دستگاه ها با مهندسان شرکت تهویه توچال تماس بگیرید. تهویه توچال نماینده محصولات ریم در ایران نیز می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *